KLÍČ (kvartet), Kittelovo muzeum, 4. 7. od 19:30 hod.

24. 06. 2015 | Novinky
KLÍČ (kvartet), Kittelovo muzeum, 4. 7. od 19:30 hod.

Akce se koná v případě nepříznivého počasí v kostele sv. Josefa v Krásné – Pěnčíně (muzeum a kostel stojí vedle sebe).
Skupina Klíč – (kvartet) je široce známa zejména u folkového publika. Je složena z členů legendární skupiny Klíč, známé skrze písně inspirované  středověkými a renesančními tématy a V jejích písních je však možno slyšet i současný folk,  šanson či etnické rytmické prvky.
Autorem hudby u většiny písní je hudební skladatel, textař a současně zpěvák a hráč na kytaru Jaroslav Marian, autorem převážné většiny textů je divadelní autor, režisér a dramaturg Tomáš Vondrovic. Velmi výraznou osobností ve skupině je zpěvačka a hráčka na dechové nástroje Pavla Marianová s nezaměnitelným sametově znějícím altem.
Kapela vznikla již v roce 1982. v roce 1988 získala na celostátním finále Porty v Plzni "Cenu diváků", v roce 1990 obdržela „Autorskou portu“ za píseň "Omnia vincit amor" a v roce 1992 pak byla oceněna i „Zlatou portou“ za její celkový přínos pro českou folkovou hudbu. Kromě toho je skupina Klíč držitelem i mnoha dalších hudebních a diváckých ocenění - např. jí byly uděleny i dvě Zlaté desky, a to za její první dvě profilová alba, V roce 2002 skupina ukončila po dvaceti letech existence veřejné vystupování. Od roku 2005 opět začali koncertně vystupovat manželé Marianovi jako duo, nyní jsou hudebními svátky vystoupení skupiny Klíč – kvartet, složené výhradně z muzikantů původní sestavy