Knihy o doktoru Kittelovi

Doktor Kittel, tajemná postava Jizerských hor (Gustav Leutelt)

Autorem knihy Doktor Kittel, tajemná postava Jizerských hor je Gustav Leutelt. Autor knihu napsal během druhé světové války. Jedná se o poslední dílo, které bylo vydáno roku 1943 předtím, než byl nuceně odsunut a musel tak opustit své rodné Jablonecko. Kniha se dočkala svého českého překladu až po 76 letech od svého původního vydání. Text do čestiny přeložila paní Christa Petrásková. Autorem kresby na obalu knihy je akademický sochař Jiří Dostál.

Kniha je k dispozici také v audioverzi, kterou namluvil pan Miloň Čepelka z Divadla Járy Cimrmana. 

Knihu naleznete také v nabídce našeho e-shopu. Koupit ji můžete zde.

Doktor Kittel (K. R. Fischer)

V roce 1924 vydal tehdejší starosta města Jablonce n.N. Karl R. Fischer útlou knížku s názvem „Doktor Kittel, der nordböhmische Faust in Sagen und Geschischte“. Knihu vydal ještě podruhé, 2 roky před svou smrtí, v roce 1932. Obě prvorepubliková vydání byla tištěná švabachem a částečně psaná sudetskou němčinou, těžko srozumitelnou i ostatním Němcům. 

Pošilhávali jsme po ní dlouho. Od myšlenky k činům jsme přistoupili až v roce 2011 a knihu jsme přeložili, vydali a slavnostně pokřtili na tradiční prvomájové Kittelovské pouti na Krásné.

Publikace má tři části. V první najdete legendy a pověsti, které se tradují o věhlasném doktoru. Druhá část rozebírá Kittelův život, často cituje dobové historické prameny. Třetí část jsou Novodobé dovětky, příspěvky současných autorů.

Knihu naleznete také v nabídce našeho e-shopu. Koupit ji můžete zde.