Nová expozici na Kittelově muzeu o Krkonošských laborantech!

04. 08. 2015 | Novinky
Nová expozici na Kittelově muzeu o Krkonošských laborantech!

Krkonoští laboranti žijící v 17. a 18. století zejména na slezské straně Krkonoš představují lidové léčitelství jako profesi. Laboranti kombinovali léčivé byliny rostoucí na horských loukách s materiály a preparáty, které bychom dnes už sotva používali.

Krkonošským laborantům se ve své literární tvorbě věnovala spisovatelka Marie Kubátová, povoláním lékárnice. Výstava vychází z její rigorózní práce, jejíž část obsahuje dochované receptáře na medikamenty, masti, tinktury a podobné léčivé přípravky.

Užovkový líh z receptáře cechu krkonošských laborantů z roku 1792 Vezmi: čtyři loty užovek, rozřež je drobně, dej do džbánu a přelij čtyřmi čtvrtníky lihu a získej z toho Spiritus. Tento slouží při horečkách, jež tě rozpalují, chrání před kousnutím vzteklých psů a jedovatých zvířat . Vezmi toho lžíci, dobře se vypoť a zevně potřit bolestivá místa.

Krkonošské muzeum Jelenia Gora zapůjčilo originální skleněné nádoby včetně zkumavek se zbytky používaných surovin a malované krabičky na ukládání výrobků.

Kittelovo muzeum je otevřené v srpnu denně od 10 do 18 hodin a v září o víkendech ve stejnou dobu.