Zachraňme Svaté schody v kostele sv. Josefa na Kittelovsku

25. 04. 2024 | Novinky
Zachraňme Svaté schody v kostele sv. Josefa na Kittelovsku

Kostel sv. Josefa se nachází na Krásné, což je část obce Pěnčín. Je součástí areálu, který nechal v 18. století postavit legendární lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Stavba kostela konkrétně probíhala v letech 1756-1760. Jeho půdorys byl navržen do velmi neobvyklého tvaru kříže a může se pochlubit velmi cenným hlavním oltářem sv. Josefa. Výzdoba nástěnnými malbami je z konce 19. a začátku 20. století. Vitráže a varhany jsou také z tohoto období. 

Na východní stranu od hlavního oltáře směřují Svaté schody. Tento unikát najdeme pouze v pěti kostelích v celé České republice. Pod těmito schody jsou uloženy ostatky svatých dopravených z Říma v roce 1762. Věřící mají možnost po schodech vystoupat. V tomto prostoru byla zatím restaurována pouze malba dvou oblouků s iluzivním mramorováním. Samotné Svaté schody jsou však ve špatném stavu a vyžadují nákladnou rekonstrukci naceněnou na více jak 1 000 000,- Kč

Významnou částkou přispěje do této sbírky Liberecký kraj. Celá akce by se také neobešla bez podpory Kittelova muzea pod vedením Richarda Hübela a pana faráře Jana Juchy. Naše společnost Kitl se aktivně zapojuje a přispívá na obnovu Kittelovska již od roku 2007. „Na Štědrý den jsem vozil pana faráře Juchu po všech jeho kostelích. Včetně kostela sv. Josefa na Krásné, který nechal postavit doktor Kittel, a kde nechal v roce 1762 zbudovat Svaté schody. Schody jsou dnes bohužel ve špatném stavu. Jsou v nich ostatky svatých a takových schodů máme v ČR pouze několik! A tam v kostele, o svátku Vánočním, jsem panu faráři slíbil, že potřebný 1 milion korun na opravu schodů seženu. A když neseženu, že ho zaplatím ze svého.“, uvedl náš pan jednatel Honza Vokurka po tom, co Kitl přispěl částkou 100 000,- Kč.

Přispět ale může každý, kdo chce podpořit obnovu a rozvoj Kittelovska. Pro tyto účely byl zřízen transparentní účet: 266393841/0600, kam je možné poslat libovolnou částku. Schody můžete také spatřit během tradiční a hojně navštěvované Svatojosefské pouti, která se letos bude v Krásné u Pěnčína konat 1. května a Kitl bude tradičně u toho. Všichni jste srdečně zváni!

Původní pískovcové schody se vsazenými kovovými kříži je nutné je očistit, prověřit druhotné doplňky a kovové části. Dílo je třeba konsolidovat, tmelit a barevně sjednotit. Především v prostoru dlažby bude potřeba prověřit soudržnost a kvalitu provedeného tmeleni. To samé je potřeba provést i v případě jednotlivých kamenných stupínků. Kovové části budou konzervovány na místě. Doplnění chybějících částí bude provedeno s ohledem na historický význam památky s důrazem na její funkčnost v duchovní í praktické rovině.

Kromě Kostela sv. Josefa najdete v Kittelově areálu také krásnou pískovcovou barokní sochu sv. Josefa, bývalou částečně roubenou faru z druhé poloviny 18. století, barokní Morový sloup Nejsvětější Trojice a Kittelův dům společně s Kittelovým muzeem. Vydejte se do Pěnčína a poznejte krásné místo plné historie a neuvěřitelných legend. Na Kittelovsko určitě jen tak nezapomenete.