Den Vratislavické kyselky a oslava 160. výročí objevení pramene

25. 07. 2022 | Novinky
Den Vratislavické kyselky a oslava 160. výročí objevení pramene

Pramen Vratislavické kyselky slaví 160 let od jeho objevení

U příležitosti výročí 160 let od objevení pramene otevřela Vratislavická kyselka opět své brány široké veřejnosti. Na dva tisíce návštěvníků mohlo kromě prohlídky areálu spatřit také moderní výrobní linku minerálních vod a ochutnat slavnou Vratislavickou kyselku, která se zde nově stáčí pod taktovkou společnosti Kitl.

U příležitosti dokončení rekonstrukce areálu, obnovy vrtů a technologií uspořádala společnost Kitl akci s názvem Den Vratislavické kyselky. Oslavila tak 160. výročí objevení jejího pramene. Návštěvníci se mohli zúčastnit prohlídky výrobních prostor i slavnostního křtu Vratislavické kyselky. Kmotrem slavné Vratislavky se stal jeden z nejpovolanějších - balneolog a hydrolog RNDr. Tomáš Vylita, Ph. D. 

V den akce také probíhaly v místním tzv. Zámečku zajímavé přednášky, kde bylo možné si poslechnout například Mgr. Jana Sedláka, který hovořil o historii Kyselky, RNDr. Tomáše Vylitu, Ph.D. s přednáškou Kyselky Českého masivu a v neposlední řadě i Ing. Jana Vokurku, majitele společnosti Kitl. „Naší vizí je mít tu nejkvalitnější vodu v celé České republice. Pracujeme na tom od výroby až po samotnou distribuci. Používáme kvalitní nerezovou ocel, aby byla docílena prvotřídní čistota, vyhýbáme se plastům, takže k dostání jsou minerálky pouze ve skleněných lahvích a zachováváme ve vodě přírodní perlivost,“ říká. Návštěvníci si z akce odnesli lahev Vratislavické kyselky, měli možnost ochutnat zejména regionální občerstvení a nechyběl ani hudební program. Vystoupila kapela Přehmat, dámská akustická kapela Ladybirds (dříve Berušky), oblíbená hudební skupina Superhero Killers a mnoho dalších.

Vratislavka a její stopa v historii

Minerální pramen Vratislavické kyselky objevil v údolí mezi Jabloncem n/N a Libercem Karl Skollaude, když v roce 1862 hloubil studnu pro svou bělírnu. Nezvyklou chuť vody přisuzoval zbytkům střelného prachu. Až po letech jej místní lékárník překvapil, že se jedná o vzácný léčivý pramen. Mohlo tak dojít k rozvoji areálu. Později bylo vybudováno také reprezentativní sídlo a malé lázně.  

Po druhé světové válce byl podnik zestátněn a po roce 1989 privatizován. V roce 2004 však došlo k úplnému zastavení výroby. Areál chátral a na jeho stavu se podepsal i požár.  V roce 2018 se majitelem podniku i značky stala společnost Kitl. Tím se začala psát nová historie Vratislavické kyselky, která se nyní vrací na pulty obchodů.  

A jaká vlastně Vratislavická kyselka je?

Vratislavická kyselka je středně mineralizovaná minerální voda. Obsahuje přírodní CO2 a je tedy přírodně perlivá, není uměle dosycována. Na trhu bude dostupná v přírodní formě, ale také v tradičních příchutích pomeranč a citron. Na časté dotazy, v jakém balení Vratislavka bude, je jednoduchá odpověď - ve skleněných zálohovaných lahvích.   

Podívejte se na průběh Dne Vratislavické kyselky 2022: