Vratislavická kyselka je nově součástí Kitl

06. 08. 2018 | Novinky
Vratislavická kyselka je nově součástí Kitl

V minulém týdnu společnost Kitl koupila areál Vratislavické kyselky. Kitl v současnosti vyrábí především sirupy vysoké kvality a s objektem kyselky má velké plány. Chátrající objekt by společnost ráda rekonstruovala, ikdyž si opravy areálu a budov vyžádají velké investice, spoustu času a energie. 

Společnost Kitl z Jablonce nad Nisou se stala novým majitelem Vratislavické kyselky. Areál kyselky leží na břehu řeky Nisy. V současné době je v katastrofálním stavu, který si vyžádá rozsáhlou rekonstrukci. „Velice rádi bychom Vratislavické kyselce vrátili její původní kouzlo. Nicméně škody na budovách i pozemcích jsou tak rozsáhlé, že bude trvat mnoho let, než se podaří dát areál opět do pořádku,“ popisuje jednatel společnosti Jan Vokurka. Areál byl po mnoho let nevyužívaný a kromě toho se na stavu místa a budov podepsal i požár, který kyselku zachvátil v roce 2011. „Typická hlavní budova s věžičkou, kterou má většina lidí s Vratislavickou kyselkou spojenou, dopadla nejhůř. Propadlé stropy i vyvalené zdi už navíc zarůstají křovím,“ přibližuje Vokurka.

Předtím, než bude možné přizvat stavební odborníky, bude nutné areál důkladně vyčistit. „S úklidem jsme už začali. Prázdné či rozbité lahve a odpadky jsou téměř všude. Prakticky tam není místo, kam by se dalo bez obav šlápnout,“ dodává Vokurka. Odhaduje, že vyklizení dvouhektarové oblasti potrvá až do příštího roku. „A pak teprve můžeme začít s plánováním obnov,“ uvědomuje si.

Areál Vratislavické kyselky leží mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Pramen kyselky byl náhodně objeven v roce 1862, kdy Karl Skollaude hloubil studnu pro svou bělírnu látek. Od úmyslu zřídit bělírnu upustil a na místě vybudoval malé lázně. Ty byly díky své přírodní léčivé vodě vyhledávány lidmi z širokého okolí. V průběhu minulého stolení pak areál chátral. Po roce 1989 přešel do soukromého vlastnictví, přesto se ale nepodařilo areáluu navrátit jeho původní slávu.