Slavnostní křest vrtů Vratislavické kyselky. Nově se jmenují "Liberec" a "Jablonec".

04. 10. 2021 | Novinky
Slavnostní křest vrtů Vratislavické kyselky. Nově se jmenují

V areálu Vratislavické kyselky bylo dnes rušno. Slavnostně jsme křtili dva obnovené vrty z let 1964 a 1983. Navazujeme tak na rekonstrukci celého areálu, kterou jsme před dvěma lety zahájili.

Pramen minerální vody byl ve Vratislavicích objeven již v roce 1862 a to zcela náhodou, kdy Karl Skollaude hloubil studnu pro svou bělírnu látek. Jako léčivý byl ale pramen uznán až o celých 32 let později, kdy na místě vznikly malé městské lázně. Později se v areálu stáčela minerální voda do lahví, a to až do roku 2008. Po několika neúspěšných pokusech o obnovení provozu areál chátral.

V roce 2018 jsme zdevastovaný areál Vratislavické kyselky koupili a zahájili rekonstrukci. Nejprve vznikl moderní sklad a poté jsme do obnovené výrobní haly přestěhovali i výroba sirupů. Nyní jsme se zaměřili na obnovu stáčení minerálních vod.

Oživujeme tak hned dva původní vrty Vratislavické kyselky. Vrt HJ 8 je již z roku 1983. Slavnostně ho dnes pokřtil primátor města Jablonec nad Nisou RNDr. Jiří Čeřovský a to jménem LIBEREC. Vrt je hluboký 221 metrů a nachází se blíže k městu Liberec.

Druhým vrtem je TV 4. Tento vrt je ještě o něco starší. Pochází již z roku 1964 a hluboký je 202 metrů. Kmotrem se mu stal primátor města Liberce Ing. Jaroslav Zámečník, CSc. Pokřtil ho jménem JABLONEC a to symbolicky minerální vodou přímo z vrtu.

Na vrtech nyní probíhají čerpací zkoušky pro zjištění kvality a kvantity minerální vody. „Vidím v tom obrovský potenciál, protože obyčejných vod jsou spousty, ale minerálních moc není“, říká Vokurka, majitel firmy Kitl.